2019 BKKC Results

2019 Banff Championships – Results

Youth Spirit Award

Emily Palmer – banff

Youth Technical Award

Ryo Chong – Edmonton Lakewood

Adult Spirit Award

Emily Bobye – Calgary

Adult Technical Award

Leo Jensen -Calgary


CONTINUOUS NON CONTACT 

Non Contact: U12 50lbs and under

1st Place: Ocean Reid – Banff

2nd Place: Gaku Itoh – Banff

3rd Place: George Yoshikawa – Banff

3rd Place: Pomelie Leblanc – Banff

Non Contact: U12 51-60 lbs

1st Place: Kamryn Smoliak – Calgary

2nd Place: Emily Palmer – Banff

3rd Place: Igor Smith – Banff

3rd Place: Dylan Parney – Banff

Non Contact: U12 61-70 lbs

1st Place: Xavier Pace – Banff

2nd Place: Grace Mayberry-Hjeertas – Banff

3rd Place: Fergus Langer MacIntosh – Banff

3rd Place: Logan Penner – Banff

Non Contact: U12 91+ lbs

1st Place: Connor MacLeod – Calgary

2nd Place: Cade McNelly – Calgary

Non Contact: 13-16 Years Old

1st Place: Katelyn Hoffman – Stony Plain

2nd Place: Hannah Thompson – Calgary

Non Contact: 17+ lbs

1st Place: Jason Popko – Calgary

2nd Place: Kevin Palmer – Banff


Knockdown 12 Years and Under

Knockdown: U12 50 Lbs and under

1st Place: Hayden Dilschneider – Calgary

2nd Place: George Yoshikawa – Banff

 

Knockdown: U12 51-60 Lbs 

1st Place: Kamryn Smoliak – Stony Plain

2nd Place: Emily Palmer – Banff

3rd Place: Milan Leblanc – Banff

Knockdown: U12 61-70 Lbs

1st Place: Sakura Chong – Edmonton Lakewood

2nd Place: Ryo Chong – Edmonton Lakewood

3rd Place: Fergus Langer Macintosh – Banff

3rd Place: Rowan McNelly – Calgary

Knockdown: U12 71-80 Lbs 

1st Place: Danica Zjalic – Calgary

2nd Place: Finn Shackelton – Banff

3rd Place: Fergus Langer Macintosh – Banff

3rd Place: Rowan McNelly – Calgary

Knockdown: U12 91-100 Lbs 

1st Place: Maya Daniel – Banff

2nd Place: Oliver Williams – Rocky Mountain

3rd Place: Connor Macleod – Calgary

3rd Place: Leya Daniel – Banff

Knockdown: U12 100+ Lbs

1st Place: Cade McNelly – Calgary

2nd Place: Charlie Woodford – Calgary


Knockdown Adults

Knockdown: 13-14 Year Old Women 

1st Place: Maja Slobodzian – Edmonton Lakewood

2nd Place: Taya Nield – Calgary

3rd Place: Katelyn Hoffman – Calgary

Knockdown: 13-14 Year Old Men 

1st Place: Leo Jensen – Calgary

2nd Place: Gabe Murray – Banff

3rd Place: Ryan Adib – Calgary

Knockdown: 15-17 Year Old Women 

1st Place: Hannah Popko – Calgary

2nd Place: Alyssa Bobye – Calgary

3rd Place: Nadia Scurfield – Calgary

Knockdown: Open Men

1st Place: Dominic Furger – Invermere

2nd Place: Isaac MacDonnel – Invermere

3rd Place: Sean Smith – Edmonton Lakewood


KATA

Division 1: White/Orange 12 and under

1st Place: Caleb Popko – Calgary

2nd Place: Rowan McNelly – Calgary

3rd Place: Finn Shackelton – Banff

Division 2: White/Orange Belt

1st Place: Sebastian Feb – Edmonton Lakewood

2nd Place: Amy Bobye – Calgary

3rd Place: Kevin Palmer – Banff

Division 3: Blue Belt (12 & under)

1st Place: Connor Macleod – Calgary

2nd Place: Cade McNelly – Calgary

3rd Place: Leya Daniel – Banff

Division 4: Blue Belt

1st Place: Nate Tuck – Calgary

2nd Place: Shawn Woodford – Calgary

3rd Place: Tristan Brandley – Calgary

Division 5: Yellow Belts (12 & under)

1st Place: Maya Daniel – Banff

2nd Place: Olly Williams – Rocky Mountain

3rd Place: Mia Twanow – Edmonton Strathcona

Division 6: Yellow Belt

1st Place: Ryan Adib – Calgary

2nd Place: Daiki Uda – Banff

3rd Place: Alyssa Bobye – Calgary

Division 7: Green Belt

1st Place: Sakura Chong – Edmonton Lakewood

2nd Place: Hannah Popko – Calgary

3rd Place: Ryo Chong – Edmonton Lakewood

Division 10: Open

1st Place: Ciara Doyle – Stony Plain

2nd Place: Sean Smith – Edmonton Lakewood

3rd Place: Luka Azumi – Edmonton Lakewood

Division 11: Team

1st Place: What is our Team Name Anyway – Banff

Finn Shackelton, Grace Mayberry Hjeertas, Fergus Langer MacIntosh

2nd Place: Banff Dojo – Banff

Emily Palmer, Logan Penner, George Yoshikawa

 

 

No Replies to "2019 BKKC Results"