2018 RESULTS – Banff Kyokushin Karate Championships

Posted by on Jan 30, 2018 in home | 0 comments

KATA 8 Years and Under
1 Trenton Palmer Rocky Mountain
2 Conor Baker Stony Plain
3 Mayson Smoliak Stony Plain
KATA 9-12 Years, white orange belts
1 Taya Nield Calgary – McKenzie
2 Connor McLeod Calgary – McKenzie
3 Dynonte blackmore Rocky Mountain
KATA 9-12 Blue yellow green belts
1 Sakura Chong Edmonton Lakewood
2 Ryan Adib Calgary – Bowness
3 Tia Leudeman Edmonton Strathcona
KATA 13+ White orange blue belts
1 Hannah Popko Calgary – McKenzie
2 Caleb Krebs Calgary – Dragonflight
3 Nadia Scurfield Banff
KATA 13+ Yellow and above belts
1 Kai Leudemann Edmonton Strathcona
2 Eric Twanow Edmonton Strathcona
3 Laila Johnson Edmonton Strathcona
KATA Open division
1 Max Gillespie Calgary – McKenzie
2 Yasumi Harada Edmonton Lakewood
3 Carla Lowden Rockky Mountain
NON CONTACT 12 Years and under, 50lbs and under
1 Leon Cano-Fukuyama Banff
2 Jordyn Baker Stony Plain
3 Igor Smith Banff
NON CONTACT 12 Years and under, 51-60lbs
1 Sakura Chong Edmonton Lakewood
2 Josh Hoffman Stony Plain
3 Connor Baker Stony Plain
3 Ryo Chong Edmonton Lakewood
NON CONTACT 12 Years and under, 61-70lbs
1 Tia Golovach Banff
2 Daiki Uda Banff
3 John Williams Banff
3 Amelia Cook Banff
NON CONTACT 12 Years and under, 71-80lbs
1 Nicholas Johnston Edmonton Strathcona
2 Connor Macleod Calgary – McKenzie
3 Zephyn MacNiell Stony Plain
3 Kayden Henkel Stony Plain
NON CONTACT 12 Years and under,81-90lbs
1 Katelyn Hoffman Stony Plain
2 Logan Lindsey Stony Plain
3 Mia Twanow Edmonton Strathcona
3 Alexander Czort Edmonton North
NON CONTACT 12 Years and under, 100+lbs
1 Maja Slobodzian Edmonton Lakewood
2 Mya Firlotte Banff
3 Foster Johnson Banff
KNOCKDOWN 12 Years and under, 51-60lbs
1 Sakura Chong Edmonton Lakewood
2 Ryo Chong Edmonton Lakewood
3 Anderson Ludwig Calgary- Bowness
KNOCKDOWN 12 Years and under, 61-70lbs
1 Oliver Williams Rocky Mountain
2 Tia Golovach Banff
3 Trenton Palmer Rocky Mountain
KNOCKDOWN 12 Years and under, 71-80lbs
1 Ryan Adib Calgary- Bowness
2 Dynonte Blackmore Rocky Mountain
3 Oliver Townell Edmonton Strathcona
KNOCKDOWN 12 Years and under, 81-90lbs
1 Nicholas Johnston Edmonton Strathcona
2 Gabe Murray Banff
3 Elizabeth McLeod Rocky Mountain
KNOCKDOWN 12 Years and under, 101+lbs
1 Tia Leudman Edmonton Strathcona
2 Maja Slobodzian Edmonton Lakewood
3 Taya Nield Calgary – McKenzie
KNOCKDOWN Womens coloured belt 13 and 14yrs
1 Hanna Popko Calgary – McKenzie
2 Nadia Scurfield Banff
KNOCKDOWN Mens coloured belt 13 and 14yrs
1 Lucas Farnum Nelson
2 Marcin Czort Edmonton North
3 Clay Milne Banff
KNOCKDOWN Womens Senior
1 Honeya Shahin Edmonton Lakewood
2 Katherine Hogan Banff
3 Rebecca Berglund Calgary – Dragonflight
KNOCKDOWN Mens coloured belt 15-17yrs
1 Max Gillespie Calgary McKenzie
2 Stephane Goulet Banff
3 Jacob Smith Nelson
KNOCKDOWN Mens coloured belt 18+
1 George DiPaola Calgary – Dragonflight
2 Alex Ganeau Edmonton Lakewood
Youth Technical Award
Oliver Williams Rocky Mountain
Youth Spirit Award
Sakura Chong Edmonton Lakewood
Adult Technical Award
Lucas Farnum Nelson
Adult Spirit Award
Aidan Rutley Banff