2017 RESULTS Banff Kyokushin Karate Championships

Posted by on Feb 1, 2017 in home | 0 comments

Youth Technical Award

  • Tia Golovach – Banff

Youth Spirit Award

  • Jordan Baker – Stoney Plain

Adult Technical Award

  • Andrew Sedore – Calgary

Adult Spirit Award

  • Catherine Courchesne – Calgary

KATA

Division 8 yrs & under, white and orang belts

  • 1st Leo Przewlocki Edmonton North
  • 2nd Connor Baker Stoney Plain
  • 3rd Connar McLeod Rocky Mountain Dojo

Division 9-12 yrs, white and orange belts

  • 1st Connor McLeod Calgary
  • 2nd Katelyn Hoffman Stoney Plain
  • 3rd Elizabeth Mcleod Rocky Mountain Dojo

Division 9-12 blue, yellow and green belts

  • 1st Laila Johnston Edmonton Strathcona
  • 2nd Hannah Popko Calgary
  • 3rd Eric Twanow Edmonton Strathcona

Division 13 & over white, orange, blue belts

  • 1st Rachel Antonchuk Calgary
  • 2nd Francois Pace Banff
  • 3rd Anika Deuse Calgary

Division 13 & over yellow, green belt & above

  • 1st Rowan Gibson Calgary
  • 2nd Spencer Gillespie Calgary
  • 3rd Tyler Meckelborg Calgary

Division Open

  • 1st Max Gillespie Calgary
  • 2nd Michelle Gillespie Calgary
  • 3rd Ciara Doyle Stoney Plain

NON CONTACT

12 & under 50lbs & under

  • 1st Leo Przewkocki Edmonton North
  • 2nd Xavier Pace Banff
  • 3rd Connar Baker Stoney Plain
  • 3rd Jordan Baker Stoney Plain

12 & under 51-60 lbs

  • 1st Tia Golovach Banff
  • 2nd Joshua Hoffmann Stoney Plain
  • 3rd Daiki Uda Banff
  • 3rd Alexander Czort Edmonton North

12 & Under 61-70 lbs

  • 1st Riley Baker Stoney Plain
  • 2nd Kayden Henkell Stoney Plain
  • 3rd Amelia Cook Banff

12 & under 71-80 lbs

  • 1st Logan Lindsey Stoney Plain
  • 2nd Katelyn Hoffman Stoney Plain
  • 3rd Nicole Przewlocki Edmonton North

12 & under 91 lbs and over

  • 1st Maja Slobodzian Edmonton Lakewood
  • 2nd Foste Johnson Banff

KNOCKDOWN

12 & under 50lbs & under

  • 1st Connar Baker Stoney Plain
  • 2nd Xavier Pace Banff
  • 3rd Tyler McKay Banff
  • 3rd Leo Przewlocki Edmonton North

12 & under 51-60 lbs

  • 1st Tia Golovach Banff
  • 2nd Daiki Uda Banff
  • 3rd Conner Mcleod Rocky Mountain Dojo
  • 3rd Oliver Williams Rocky Mountain Dojo

12 & under 61-70 lbs

  • 1st Riley Baker Stoney Plain
  • 2nd Ryan Adib Calgary Bowness
  • 3rd Connar Mcleod Calgary
  • 3rd Kayden Henkel Stoney Plain

12 & under 71-80 lbs

  • 1st Taya Neild Calgary
  • 2nd Nicole Przewlocki Edmonton North
  • 3rd Logan Lindsey Stoney Plain
  • 3rd Katelyn Hoffman Stoney Plain

12 & under 81-90 lbs

  • 1st Tia Leudemann Edmonton Strathcona
  • 2nd Kohen Meckelborg Calgary
  • 3rd Amanca Mackintosh Banff
  • 3rd Aiden Rutley Banff

12 & under 91-100 lbs

  • 1st Laila Johnston Edmonton Strathcona
  • 2nd Hannah Popko Calgary
  • 3rd Liam Seely Banff
  • 3rd Foster Johnson Banff

12 & under 101+ lbs

  • 1st Clay Milne Banff
  • 2nd Leo Gillespie Banff

Combined womens 15+

  • 1st Katherine Hogan Banff
  • 2nd Catherin Courchesne Calgary
  • 3rd Ciara Doyle Stoney Plain

Men’s Open Middleweight

  • 1st Andrew Sedore Calgary
  • 2nd Gabe Kan Banff

Men’s Open Heavyweight

  • 1st Doug Shermack Calgary
  • 2nd Michal Butylkin Edmonton Lakewood