2016 RESULTS Banff Kyokushin Karate Championships

Posted by on Jan 18, 2016 in home | 0 comments

KATA

 

8 Years and Under, White Belts

  • 1st Constance Ntumba Edmonton Lakewood
  • 2nd Kazuma Rayray – Edmonton Lakewood
  • 3rd Noa Rayray – Edmonton Lakewood

9-12 Years and under White & orange

  • 1st  - Hannah Popko – Calgary
  • 2nd Mya Firlotte – Banff
  • 3rd Ryan Adib – Calgary Bowness

9-12 years and (blue, yellow, green)

  • 1st   Leo Gillespie – Calgary
  • 2nd  Luca Azumi – Edmonton Lakewood
  • 3rd Kohen Mecckelborg

13 + (white orange blue)

  • 1st  Mark Spitz – Dawson Creek
  • 2nd Steve Boudreau – Banff
  • 3rd Katherine Hogan – Banff

13+ (Green Belt and Above)

  • 1st Max Gillespie – Calgary
  • 2nd Kai Leudman – Edmonton Strathcona
  • 3rd Tyler Meckelborg – Calgary

Open (all belt colour and age)

  • 1st Rowan Gibson – Calgary
  • 2nd Max Gillespie – Calgary
  • 3rd Steve Antonchuck – Calgary

NON-CONTACT

12 yrs & under (50 lbs & under)

  • 1st   Kazuma Rayray – Edmonton Lakewood
  • 2nd  Jacob Vickers – Calgary
  • 3rd Conar Baker – Stoney Plain
  • 3rd Luca Azumi – Edmonton Lakewood

12 yrs & under (51-60 lbs)

  • 1st Tia Golovach – Banff
  • 2nd Jordan VanMackelbergh – Banff
  • 3rd Lorenzo Longinotti – Calgary
  • 3rd Amelia Cook – Banff

12 yrs & under (61-70 lbs & under)

  • 1st Nadia Scurfield – Banff
  • 2nd Sophia Longinotti – Calgary
  • 3rd Nicolas Johnston – Edmonton Strathcona
  • 3rd Jaxson Firlotte – Banff

12 yrs & under (71-80lbs)

  • 1st   Laila Johnston – Edmonton Strathcona
  • 2nd  Tasha Scurfield – Banff
  • 3rd Mya Firlotte – Banff
  • 3rd Tia Leudamann – Edmonton Strathcona

12 yrs & under (100+ lbs)

  • 1st   Marcin Czort – Edmonton North
  • 2nd Leo Gillespie – Calgary
  • 3rd Jake Scurfield – Banff
  • 3rd Clay Milne – Banff

KNOCKDOWN 

12 Years & Under (50lbs & under)

  • 1st  Kazuma Rayray – Edmonton Lakewood
  • 2nd Daiki Uda – Banff
  • 3rd Luka Azumi – Edmonton Lakewood
  • 3rd Camryn VanMackelbergh – Banff

12 Years & Under (51 – 60 lbs) versus 60 & U

  • 1st Ryan Adib – Calgary Bowness
  • 2nd Connor Macleod – Calgary
  • 3rd Tia Golovach – Banff
  • 3rd Loranzo Longinotti – Calgary

12 yrs & under (61 ~ 70 lbs)

  • 1st   Katelyn Hoffman – Stoney Plain
  • 2nd  Nicolas Johnston – Edmonton Strathcona
  • 3rd Adrian Rotaru – Calgary Bowness
  • 3rd Sophia Longinotti – Stoney Plain

12 yrs & under (71 ~ 80 lbs)

  • 1st Layla Johnston – Edmonton Strathcona
  • 2nd  Kohen Meckelborg – Calgary
  • 3rd Tia Luedamann – Edmonton Strathcona
  • 3rd Taya Neild – Calgary

12 yrs & under (81 ~ 90 lbs)

  • 1st   Liam Seely – Banff
  • 2nd  Hannah Popko – Calgary

 

12 yrs & under (91 ~ 100 lbs)

  • 1st   Jake Scurfield – Banff
  • 2nd  Ari Ingolfson – Edmonton Strathcona

 

12 yrs & under (101 lbs & over)

  • 1st   Marcin Czort – Edmonton Lakewood
  • 2nd  Leo Gillespie – Calgary
  • 3rd Clay Milne – Banff
  • 3rd Ashley Dunkley – Rocky Mountain

MEN

  • 13 & 14 yrs
    • 1st Spencer Gillespie – Calgary
    • 2nd Brandon Shermak – Calgary
    • Tyler Meckelborg – Calgary
  • 15 – 17 yrs
    • 1st – Stephan Goulet – Banff
    • 2nd Griffin Watson-Boenisch – Banff
    • 3rd Willy Hudson – Banff
  • Senior – 35 yrs & over
    • 1st Christoper Dennis – Edmonton Strathcona
    • 2nd Joe Salmonson – Stoney Plain
    • 3rd Francois Pace – Banff

OPEN – 18 yrs and and older

Men

  • 1st Tanner Berge – Dawson Creek
  • 2nd Gabe Kan – Banff
  • 3rd Steve Boudreau – Banff

Spirit Award

  • Children: Connor McLeod
  • Adults: Justin Gilbank

Technical Award

  • Children: Kazuam Rayray
  • Adults: Griffin Watson-Boehnisch